Pitný režim u psů aneb Kolik vody musí denně pes vypít?

Zajímáte se o zdraví svých domácích mazlíčků? Pak byste kromě kvalitní výživy měli dohlédnout také na odpovídající příjem tekutin. Jak by měl vypadat správný pitný režim psů?

pitny-rezim-psu

Vše se odvíjí individuálně od fyzické aktivity pejska, jeho stáří, váhy, ale i vnějších vlivů jako je například venkovní teplota. Obecně byste se však měli řídit pravidlem, že pes by měl denně vypít 50 ml vody na 1 kilogram své váhy. Dvaceti kilogramový mazel by měl tedy zvládnout za den průběžně vypít 1 litr vody.

Jaké benefity má pití vody pro pejska?

  • pomáhá rozpouštět vitamíny v těle
  • odvádí z těla odpadní a škodlivé látky
  • zabraňuje přehřátí organismu

Co se stane při zanedbání pitného režimu psů?

  • nastupuje dehydratace a snížení kondice
  • může dojít k poškození orgánů a ledvin
  • v extrémním případě hrozí i smrt

(Dehydrataci u psa poznáte dle suchých dásní, apatie, tmavé moči a nepružné kůži za lopatkami – otestujte zatáhnutím za ni. Pokud je pes již dehydratovaný a vodu odmítá, zkuste ji smíchat třeba s vývarem, aby pro něj byla lákavější.)

Mějte příjem tekutin vašeho mazlíčka pod kontrolou

Významným indikátorem je skladba potravy, kterou pejsek během dne konzumuje. Pokud žere převážně granule, pak musí být jeho spotřeba tekutin mnohem vyšší. Jistě jste si všimli, že poté, co váš mazel vyluxuje misku s granulemi, má tendenci to něčím spláchnout. Mějte pro něj vždy připravenou i misku s vodou. Granule jsou totiž na rozdíl od psích konzerv suché a neobsahují tekutiny.

 

Misky pro psy mají různé objemy – miska na vodu by měla být správně větší a hlubší, než miska na krmivo. Změřte objem té vaší a hlídejte každý den, kolik váš pes vypil tekutin. V létě nenechávejte misku na slunci a v zimě zase nenechte psa pít vodu ledovou.

Nezapomeňte, že miska pro psa by měla být stále čistá, pravidelně ji tedy vymývejte a vodu vyměňujte. Pokud nejste delší dobu doma, připravte psovi klidně plný kbelík vody někam do stínu, abyste předešli kažení vody.

Na delší cesty jenom s pítkem

Zapomínat na doplňování tekutin bychom neměli ani při procházkách a výpravách. Psi mají tendenci pít spontánně z kaluží – ty však mohou obsahovat vodu kontaminovanou, a proto je nutné nosit s sebou vodu vlastní. 

 

Pro tyto účely slouží přenosná pítka pro psy, která můžete vzít kamkoliv s sebou. Obzvláště v horkých letních měsících je nutné na cesty sbalit cestovní pítko i do auta. Mít vodu po ruce se hodí i proto, že můžete v opravdu velkém horku pejska vodou i ochladit zvenčí.

cestovni-pitko-pro-psy

Zpět do obchodu